Mikeregion Mikeregion
863
BLOG

Dlaczego komórki się dzielą?

Mikeregion Mikeregion Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

Jednym z podstawowych sposobów rozwoju materii ożywionej jest podział komórki. Jaka jest przyczyna tego podziału?

Mikrobiolodzy studiując proces rozwoju mikroorganizmów wskazują na skomplikowane procesy biochemiczne powodujące wydłużenie a następnie podział komórki*. W badaniach tych brak jednak odpowiedzi, dlaczego w ogóle tak się dzieje, że komórka „chce” się dzielić?

Istota tego procesu, istniejącego na Ziemi od prawie 4 miliardów lat**, na gruncie teorii ewolucji jest niewytłumaczalna. Wiemy, że energia Słońca jest energetycznym stymulatorem rozwoju życia, ale dlaczego właśnie w ten sposób przez podział? – pozostaje zagadką.

Istotnym i często pomijanym aspektem rozwoju życia jest relacja życia do otaczającej przestrzeni – przy czym nie przestrzeni wypełnionej atmosferą, ale stricte tej wypełniającej cały Wszechświat. Przestrzeni wynikającej z opisu matematycznego, który jest produktem umysłu człowieka.

Kartezjański opis przestrzeni nadaje jej formę statyczną i niezmienną. Opis według geometrii Riemanna, czyni ją zakrzywioną – wykorzystał to m.in. Einstein, opisując grawitację jako zakrzywienie przestrzeni. Jednak nadal jest to opis statyczny, nie uwzględniający wiecznego ruchu obrotowego ciał w Kosmosie.

Zatem do pełnego obrazu przestrzeni potrzebny jest nam dynamiczny – a nie styczny - opis jej zmian. W tym wypadku z pomocą przychodzi umysł ludzki i wymyślona przez niego matematyka. Przy czym, ta wymyślona matematyka nie może opisywać nic ponad to, co człowiek ma w sobie – a jako, że człowiek jest integralną częścią Wszechświata: nic ponad to, co jest we Wszechświecie.

Zacznijmy od Keplera i jego elips, opisujących ruch planet w Układzie Słonecznym. Istotną cechą elips – w odróżnieniu od koła - są dwa ogniska, przy czym w wypadku elipsy suma odległości dowolnego punktu na tej elipsie od jej ognisk jest stała.

Krzywa, w której nie suma a iloczyn tych odległości jest stały odkryta została przez Giovanni Cassiniego***. Krzywa ta – zwana owalem Cassiniego – ma ciekawą właściwość: w zależności od parametrów jest całością lub przekształca się w dwa odrębne obiekty (owale). Podobną cechę ma krzywa odkryta przez Arthura Cayley’a****, która jest krzywą opisującą punkty o stałym potencjale grawitacyjnym (lub elektrycznym).

W obu przypadkach, w zależności od wzajemnej odległości punktów przestrzeni, występuje „scalenie” lub „rozdzielenie” owalu na dwa niezależne obiekty (rys.)
 

image


Rozdzielenie owalu Cassiniego


Czy proces podziału komórek na Ziemi może mieć związek ze zmiennym położeniem ciał niebieskich np. jak Księżyc lub Słońce – traktowanych jak dwa ogniska owalu (elipsy) w zmieniającej się przestrzeni? Innymi słowy, czy podział komórek nie jest wynikiem dynamicznych zmian przestrzeni w wyniku obrotu ciał niebieskich? Owale Cassiniego czy Cayley’a opisują krzywe z dwoma ogniskami. W przypadku wielu ognisk, „rozdział” i „scalanie” komórek (przestrzeni) jest bardziej skomplikowane*****

W czasie jednego obrotu Ziemi wokół własnej osi, wszystkie jej punkty podlegają wieloogniskowemu, oddziaływaniu obiektów astronomicznych znajdujących się w „chwilowo stałym” położeniu. W trakcie obiegu niektóre wzajemne położenia tych ognisk „rozdzielają” przestrzeń na powierzchni Ziemi. Właściwość tę wykorzystują organizmy ożywione (bakterie) i nieożywione (wirusy), w procesie rozmnażania – przez podział.

To tylko hipoteza, która wskazywałaby na kosmiczne pochodzenie życia, sterowanego nie przez proces ewolucji, ale przez geometrię – wytwór umysłu, pochodzącego od ... Boga.

* http://mbio.asm.org/content/5/3/e01219-14.full.pdf
** https://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_życia_na_Ziemi
*** http://metamatematyka.blox.pl/html/1310721,262146,21.html?440034
**** http://www.2dcurves.com/octic/octicc.html
***** https://vimeo.com/56488884

(Teoria Słowa)

Mikeregion
O mnie Mikeregion

Dawny fizyk, teraz filozof.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie