Mikeregion Mikeregion
158
BLOG

Związek orzeczenia-czasu z podmiotem-przestrzeni

Mikeregion Mikeregion Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Teza: to co łączy zasady względności Einsteina ze światem kwantowym wynika ze struktury naszego języka.

Zauważmy, że w każdym naszym zdaniu (poza wyjątkami), zawsze istnieją słowa wyrażające dzianie się, czyli czas - orzeczenia - które łączą się ze słowami - podmiotami opisującymi przestrzeń lub materię. Połączenie orzeczenia z podmiotem jest tak "silne", że każda zmiana jednego lub drugiego istotnie wpływ na sens zdania.

Związek struktury naszego myślenia, a konkretnie struktury zdań, które tworzymy w myślach, widoczny jest na poziomie kwantowym, w interpretacji zasady nieoznaczoności Heisenberga. Gdy znajdujemy się w skali mikro, nasz umysł potrafi "obserwować" albo dzianie się (ruch), albo położenie (przestrzeń) elektronu, ale nie obie cechy jednocześnie. Innymi słowy, na poziomie kwantowym dostrzegamy z osobna orzeczenia które reprezentują czas, lub podmioty, które reprezentują przestrzeń.

Natomiast  w świecie makro, Einstein odkrył powiązanie przestrzeni i czasu, które nazwał czasoprzestrzenią. Innymi słowy odkrył nierozerwalny związek orzeczenia z podmiotem w zdaniach oraz ich wzajemną zależność - zmiana jednego z nich wpływa na sens zdania (czasoprzestrzeni).

Zatem świat ludzkiego języka (myśli) rozciąga się od świata kwantowego, gdzie można obserwować, orzeczenie lub podmiot osobno, aż do świata makro, w którym są wzajemnie połączone w formie czasoprzestrzeni - czyli związku orzeczenia-czasu z podmiotem-przestrzeni.

Zauważmy również, że największe odkrycia w fizyce dokonały się w kulturze Zachodniej, gdzie struktura języka wyraźnie rozgranicza orzeczenia od podmiotów. W kulturze Wschodu, język operuje symbolami, które zbudowane są z połączeń orzeczeń i podmiotów. Dlatego być może w kulturze tej odkrycie tych praw fizyki było/jest trudniejsze.

Powyższa teza potwierdza istnienie prawidłowości, że człowiek może wymyślić tylko to co ma w sobie. Co więcej - wskazuje, że nowe prawa fizyki powinniśmy szukać również poprzez analizę struktury gramatycznej języka, np. analizę funkcji dopełnienia i jego związku z prawami natury.

Mikeregion
O mnie Mikeregion

Dawny fizyk, teraz filozof.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie